USG Genetyczne 11 - 13 tydzień ciąży
W naszym Gabinecie dysponujemy aparatem USG firmy GE „Voluson E6”. Jest to jeden z najnowocześniejszych aparatów do wykonywania badań w położnictwie, ginekologii i tzw. małych narządów jak tarczyca czy gruczoł piersiowy.
Badania wykonywane są przez powłoki jamy brzusznej lub przez pochwę.
Posiadamy głowicę do wykonywania badań 3/4 D.
Pacjentka badana wraz z osobą towarzyszącą może obserwować obraz na drugim monitorze bez konieczności odwracania głowy.
Istnieje możliwość (bez dodatkowych opłat) rejestracji badania na płycie, a także wydruk kolorowych zdjęć
USG Prenatalne 20 22 tydzień ciąży
USG genetyczne ma na celu wykrycie tzw. zespołów genetycznych u płodów. Do najbardziej znanych należy Zespół Downa czyli trisomia chromosomu 21. Badania naukowe dowiodły, że u większości płodów z Zespołem Downa poszerzona jest tzw. przezierność karkowa (NT). Wiedzę tą wykorzystuje się w badaniu USG, które należy wykonać w ściśle określonym terminie, a mianowicie miedzy 11 tyg. i 0 dniem, a 13 tyg. i 6 dniem trwania ciąży. Za pierwszy dzień ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
Poniżej zamieszczamy kalendarz ciążowy przed umówieniem się na badanie USG sprawdź w którym jesteś tygodniu ciąży, najlepszy jest 12-13 tydzień ciąży.
W trakcie tego badania określa się także obecność kości nosowej (NB).
Prawidłowo wykonane badanie genetyczne pozwala na wykrycie znacznego odsetka dzieci z wadami.
W celu jeszcze większej trafności rozpoznania badanie USG można połączyć dodatkowo z badaniami biochemicznymi, czyli oznaczeniem wolnej podjednostki beta HCG oraz białka PAPP-A. (jest to tzw, test podwójny)
Nasz gabinet posiada certyfikat kompetencji w badaniach ultrasonograficznych wydany przez „Fetal Medicine Foundation” z siedzibą w Londynie. Lekarze posiadający ten certyfikat są odpowiednio przeszkoleni a wyniki ich badań podlegają okresowej kontroli w celu utrzymania wysokiej jakości badań
USG 3/4 D
USG prenatalne lub jak niektóre kobiety mówią „usg połówkowe” ma na celu dokładną diagnostykę wad wrodzonych dziecka. Badanie to powinno być wykonane pomiędzy 20 a 22 tygodniem trwania ciąży. W tym okresie dziecko jest już na tyle duże, że już dokładnie widać poszczególne narządy, ale jeszcze na tyle małe, że jeszcze widać te narządy.
W trakcie tego badania oceniamy głowę (móżdżek, mózg, twarz), klatkę piersiową (serce i płuca), brzuszek (żołądek, nerki, pępek, pęcherz moczowy, powłoki brzuszne) oraz kończyny i kręgosłup płodu. Skupiamy zarówno na narządach wewnętrznych jak też na wyglądzie zewnętrznym.
Poniżej zamieszczamy kalendarz ciążowy przed umówieniem się na wizytę sprawdź w którym jesteś tygodniu ciąży
Aparat USG, który posiadamy przystosowany jest do wykonywanie wysokiej jakości badań w prezentacji 3/4 D. Możliwości badania USG 3/4 D to w obecnej chwili nie tylko wykonanie pamiątkowego zdjęcia lub nagranie filmu. Ma ono coraz większe zastosowanie w diagnostyce wad kończyn, kręgosłupa czy twarzy płodu. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z naszych badań.